Jak pěstovat užitečný sladkoplodý jeřáb

Plané jeřabiny jsou sice příliš trpké, ale tyto zahradní jeřabiny vás dokážou překvapit skvělou chutí, kterou si okamžitě oblíbíte. Z těchto plodů můžete vytvořit skvělé marmelády a kompoty. Jeřáb obecný se vyskytuje na celé severní polokouli asi v osmdesáti druzích. Má spoustu lidových názvů: jeřáb ptačí, jeřábek, jeřabina, korálek a další. Je to strom nejen krásný, ale také užitečný.

pták

Jak správně pěstovat jeřáb
Rozhodně není čeho se bát, jeho pěstování není nikterak složité. Pokud chceme mít kvalitní a plně vyzrálé plody, měli bychom jeřáby pěstovat na slunném stanovišti a v hlubokých půdách. Dobře snáší i poměrně kyselé půdy, nemiluje ale vápenitou půdu, v takové se dožívá jen nízkého věku.
Jeřáby nejsou příliš náročné na prořezávání, k vytvarování koruny postačí jen výchovný řez, ale během dalšího období pěstování musíme odstraňovat přerostlé výhony. Jeřáby jsou mrazuvzdorné. Jsou odolné vůči emisím v ovzduší, a proto jsou vhodné k vysazování stromořadí kolem cest a silnic, do městských parků, mezi domy na sídlišti a na podobná exponovaná místa, můžeme je pěstovat i na plantážích. Dobře se adaptují na různá prostředí.

drozd

Strom užitečný nebo okrasný?
Na jednu stranu slouží jeřáb jako pořádný krasavec, který bude po dlouhou dobu zdobit vaší zahradu, nejprve nádhernými bělostnými květy, ale hlavně nádherně zbarvenými plody, které zůstávají na stromech i v zimních měsících. Spousta lidí pěstuje tuto rostlinu jako okrasu do svých zahrad. Tento užitečný strom je navíc velmi ozdobný listem, květem i plody, proto se využívá i jako dekorativní dřevina.

Jak usušit plody?
Jak usušit jeřabiny? Nejprve nechte plody zvadnout na slunci a pak co nejrychleji dosušíme umělým teplem, jen tak zůstanou krásně červené. Můžeme je také předsoušet rozvěšené na šňůrách a po dosušení odstraníme stopky. Plod je dobré ještě pročistit na síti, kterou propadají drobné úlomky stopek. Usušené plody balíme do pevných papírových nebo polypropylenových pytlů.

Jak pěstovat užitečný sladkoplodý jeřáb
Ohodnoťte příspěvek