Nespavost dítěte a vaše

Je snad nemožné, vydržet několik dní nebo měsíců bez spánku. I přesto se vám však stává, že spíte málo a ještě ke všemu špatně? V drtivé většině případů za to můžou děti, které si v průběhu jejich vývoje musí projít různými fázemi, díky kterým spí nejen ony, ale i vy – čím dál tím méně hodin a dní.

Růst zubů, nadýmání, nemoci, nespokojenost s polohou, špatný vzduch v místnosti, návaly horka nebo zimy. To vše může mít za následek to, že se v noci nevyspíte a vaše dítě se vám snaží dát najevo, že je něco špatně.
spánek s medvídkem

Můžete naučit dítě spát?

Pokud vaše děťátko trápí výše zmiňované problémy, spát ho jednoznačně nenaučíte. Proto, aby dítě mělo kvalitní spánek, musí být vnitřně a fyzicky naprosto v pořádku a nemít žádné komplikace.

Jiný případ nastane, když je vaše dítě od přírody „nespavec“. Věřte, že takových dětí je hodně a rodičů, kteří se týdny, měsíce nebo roky pořádně nevyspali, je nespočet. Musíte přijít na to, co vašemu dítěti brání v tom, pohodlně usnout a vydržet ve fázi spánku celou noc.
roztomilé dítě

Může za tím být třeba:

–       nepohodlný oděv na spaní

–       málo místa v postýlce/posteli

–       strach ze tmy

–       horký nebo studený vzduch v místnosti

–       špatné sny

–       pocit nejistoty, že je samo

–       nedostatečná únava

–       vnímání různého hluku a zvuků

–       a podobně

V případě, že vaše dítě nepociťuje to, že má kolem sebe příjemné a tiché prostředí na to, aby dokázalo bez problémů usnout, je jasné, že se nevyspí ani ono a nakonec ani vy.

Jestli cítíte, že se budí na noční můry nebo jednoduše kvůli tomu, že má strach být samo v místnosti, můžete mu situaci zlepšit tím, že při něm zůstanete. Jedná se však pouze o dočasné řešení, které vám může pomoci k tomu, aby získalo důvěru vůči době spánku a tomu, že je naprosto v bezpečí.

Skončí to někdy?

Jednou přijde doba, kdy vás vaše dítě v průběhu noci nebude potřebovat. Výjimkou možná budou nemoci, kdy si společně užijete více než dost i v nočních hodinách. Jestli však pozorujete, že vaše dítě prožívá v sobě nějaké obavy, které mu brání v tom, spát klidně a bez vás, měli byste mu dopřát čas a poskytnout mu pocit, že se může na vás spolehnout.

I díky trpělivosti se nakonec dočkáte toho, že se v noci konečně vyspíte bez probuzení od vašeho drobečka, který má pořád nějaký problém. Snažte se společně přijít na to, kde je příčina, abyste se mohli dopracovat k jejímu vyřešení a tím pádem se konečně slastně a nerušeně vyspali – všichni do jednoho.