Připravte se na příchod štěněte

Přinést si domů koťátko nebo štěňátko je nejen radostná událost, ale především velká zodpovědnost. Proto, než si nového člena domů přinesete, musíte mu zajistit vhodné podmínky.

Pokud jste chovatelé začátečníci, zjistěte si, co takový malý tvor bude potřebovat. Zvířátku pořiďte pohodlný pelíšek. Umístěte ho na takové místo, aby mělo klid na odpočinek. Velikost pelíšku volte přiměřeně k velikosti mazlíčka. Samozřejmostí jsou misky na krmení a vodu, obojek, vodítko. Důležité jsou i hračky, aby se štěně nenudilo. Nespoléhejte, ale na to, že dostatek hraček nahradí kontakt s člověkem. Ten je pro každého živého tvora velice důležitý.
pět koťátek

Dbejte na bezpečnost štěněte nebo kotěte, mláďata jsou velmi zvědavá, budou prozkoumávat všechny prostory. Zábavou je pro ně, žvýkání nejrůznějších předmětů. Zajímat je mohou elektrické kabely. Kabely raději uložte do plastových lišt. Odstraňte z dosahu všechny ostré předměty nebo takové, které by na sebe mohlo štěně zvrhnout. Nemusíte si zoufat. Tato opatření budou pouze dočasná. Tyto úpravy neznamenají, že se musíte začít zbavovat věcí.

Nevhodné jsou některé druhy podlahových krytin. Dlažba a plovoucí podlaha není tou nejlepší volnou. Oba povrchy kloužou, zvířeti by mohlo hrozit poranění. Odstraňte všechny chemické prostředky, prášky na praní a jiné čisticí prostředky z dosahu zvířátka.
štěně v míse

Nezapomeňte na to, že můžete mít doma jedovaté rostliny. Ty bude potřeba odstranit nebo je umístit na takové místo, kam se zvíře nedostane. U kočky budete mít větší problém, protože leze i po výškách. Jedovaté rostliny sice nejsou pro mazlíčky chuťově zajímavé, ale na to spoléhat nemůžeme. Určitě je lepší otravě předejít. Otrava nemusí být sice fatální, ale zdravotní problémy průjem, zvracení, třesavka a celkově špatný stav, zvířátko dokáží velmi vyčerpat.

Mezi jedovaté rostliny patří často pěstovaný filodendron, ocúny nebo voskovky.