Plnospektrální osvětlení – zdravé světlo v domácnosti i na pracovišti

Únava z přepracování, pálení očí, nedostatek vitality, zhoršení zraku, stres, to vše může mít kromě jiného i společného jmenovatele v podobě nekvalitního osvětlení. Je známo, že v zemích, jejichž zeměpisná šířka odpovídá přibližně severním oblastem Východoevropské nížiny, je nedostatek denního slunečního světla v zimních měsících jednou z příčin zdravotních problémů. Dlouhodobý pobyt v těchto místech musí lidé kompenzovat umělým osvětlením a dostatečnou zásobou slunečního vitamínu D – alespoň ve stravě. Proto jsou také severské státy (Kanada, Finsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Estonsko a Bělorusko) vyhlášené svou enormní spotřebou tučných mořských ryb.
zářivkové osvětlení.jpg

Sluneční paprsky však nepotřebujeme jen kvůli tvorbě vitamínu D, ale tento širokospektrální světelný zdroj působí na naší psychiku, řídí biologické hodiny a ovlivňuje funkci vnitřních orgánů. Čím více přirozeného slunečního světla, tím pevnější zdraví.
atmosférické optické jevy.jpg


Náhrada denního světla


Významným pomocníkem při nedostatku přirozeného denního světla je plnospektrální osvětlení. Pořídíte jej buď ve formě LED diodového osvětlení, nebo ve formě speciální kompaktní zářivky. Tento druh osvětlení je na trhu zastoupen poměrně krátkou dobu vzhledem k tomu, že plnospektrální luminiscenční vrstvy zářivek a modré diody jsou v oboru osvětlovací techniky známy jen několik let.

Modrá barva spektra odpovídá za správnou funkci biologických hodin – nervové soustavy a orgánového systému.  Proto se také cítíme aktivnější v létě, kdy je délka slunečního svitu až 16 hodin, a po většinu dne sledujeme modrou oblohu s minimem oblačnosti. Naopak na podzim a v zimě nás často provází šedá zatažená obloha.
žárovka v ruce.jpg


Výhody plnospektrálních světel


·         Podpora zrakové ostrosti a funkce vnímání barevných kontur, tvarových linií a trojrozměrných objektů.

·         Zajištění správné funkce biologických hodin bez posouvání a překrývání aktivity jednotlivých orgánů v těle.

·         Vnímání barev v nezkresleném módu.

·         Eliminace stresu a depresí, které se objevují zejména na podzim a v zimě.

·         Zlepšení přirozené funkce imunitního systému.

·         Zlepšení dobré nálady a navození pocitu klidu, pohody a relaxace.

·         Zmírnění projevů hyperaktivity, eliminace agresivity.

·         Útlum projevů únavy zraku a slzení očí.

You Might Also Like