Proč straka krade

V každé třídě ptačí říše je jeden její příslušník, který se nějakým způsobem odlišuje od těch ostatních, a tak se dostává i do našich úsloví.
Pro některá zvířata je to lichotivé.

o   Pilný jako včelka.
o   Má paměť jako slon.
o   Hbitý jako lasička.

straka
A u některých úsloví je lépe, když o nich jejich zvířecí nositelé nevědí.Mohlo by se jich to dotknout.

·        Tvrdohlavý jako mezek.
·        Hloupý jako osel.
·        Líný jako veš.

Některá jsou pravdivá a některá vznikla, neznámo proč.Jedno úsloví však dozajista platí a určitě ho už někdy použil každý z nás. Krade jako straka. Bohužel, je to pravda. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně ta straka krade? Podle pana Davida Hořáka, z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty v Praze, je straka nadprůměrně inteligentním ptákem, který umí věci, které berou dech.

pták
–         Dokáže rozpoznat svůj obraz v zrcadle.
–         Dokáže si zapamatovat a po delší době i najít úkryt, do kterého si schovala potravu.
Proč si tedy tento inteligentní pták dělá tak špatnou pověst? Podle některých názorů se prostě chovají tak trochu jako lidé. Chtějí se chlubit svým majetkem. Chtějí na blýskavé věci ulovit partnerku.

Chytrá zlodějka

Straka obecná, která žije ve volné přírodě, je velice plachým ptákem.Pokud je od svého mládí vychovávána v lidské společnosti, rychle se přizpůsobí, ochočí a stane se zábavným společníkem. Straku bychom mohli zahlédnout prakticky všude. Po celé Evropě, v Asii, severozápadní Africe a Severní Americe. Na zimu neodlétá, ale vytvoří malá hejna, ve kterých se potuluje po krajině a hledá obživu. Počátkem dubna hnízdí. Pár si postaví na stromě nebo vysokém keři hnízdo. A opět musíme vzdát hold její chytrosti.

hnízdo

o   Hnízdo si staví především z ostnatých větví.
o   Nad hnízdem si nakonec vybuduje z trnitých větviček stříšku.
Tak jak to vlastně je? Krade jako straka? Nebo je chytrý jako straka. Asi obojí.

You Might Also Like