Baterky nebo kabel?

Samozřejmě. Mám akumulátorový šroubovák. Montuji doma nábytek, který jsem si dovezl v různých krabicích. Tady potřebuji jen dotahovat vruty a šrouby. Nepotřebuji na ně obrovskou sílu a ani jich není tolik, aby práci neprovedl bez nutnosti výměny baterií. Fajn. Tady mi to stačí. Jenže o pár dní později chci to samé nářadí použít na vyvrtání díry do betonu, kde chci umístit trn pro stavbu sloupku k zábradlí. Nasadím příslušný vrták a začnu. Po chvíli také skončím. Baterie bude vyčerpána. Zvýšený odběr proudu, který si vyžádal tlak na vrták, odpor vrtaného materiálu udělal své. Pokud nemám k vrtačce (šroubováku) druhou, náhradní a zároveň nabitou baterii, mám na pár desítek minut pauzu.

bruska kovů

Takže v tom je zásadní rozdíl. Dnes už výrobci produkují různé řady vrtacího a upínacího nářadí. Neznamená, že když je něco na baterii, že to nemá požadovanou sílu. Vždyť se vyrábějí i akumulátorové rázové utahováky! Problém je vždy ve dvou věcech. Ve výrobcem deklarovaném výkonu (budeme předpokládat, že odpovídá skutečnosti) a ve výdrži, či chcete-li kapacitě akumulátoru. Pokud ta je malá a baterie není schopna držet plný výkon stroje po nějakou část pracovní doby, je možná vhodnější dát přednost klasické vrtačce s přívodním kabelem. Kabel je jistota. Nehrozí vám, že budete muset přerušit práci před jejím dokončením, protože vám jak se říká „chcípne“ baterka.

A to jsme teprve u šroubováků a vrtaček. Některé firmy specializující se na výrobu (i vývoj) nářadí pro řemeslníky začaly akumulátory osazovat i další typy nářadí. Už se vyrábějí na akumulátor dokonce okružní pily, brusky, frézy. Prozatím ale jde o nářadí klasifikace „Hobby“, což v podstatě znamená, že jsou pro opravdovou práci prozatím nepoužitelné. „Profi“ nářadí, se dosud bez přívodních kabelů asi neobejde.
akušroubovák

Samozřejmě to neznamená, že už zítra, a možná i v době kdy vzniká tento článek, nepřišel nějaký výrobce s nářadím, které by se bez kabelu bez problému obešlo. Je to o vývoji a ten je dnes velice rychlý.

Díky rychlosti vývoje a tomu, že dnes a denně se na trhu objevují nové a nové vychytávky, nemá cenu pořizovat nářadí jako v době našich otců. Určitě nevydrží déle než pár sezon. Ne že by se zkazilo, ale sami jej dobrovolně vyměníte za něco nového, pohodlnějšího, promyšlenějšího.

You Might Also Like