Kniha mého srdce

Svého času, konkrétně v roce 2009 proběhla anketa Kniha mého srdce. Byla to velká akce, která byla také mediálně úspěšná. Lidé hlasovali pro knihu svého srdce.
 srdce z listů

Ve finále se ocitly tyto knihy

·        Alchymista
·        Babička
·        Co život dal a vzal
·        Děti z Bullerbynu
·        Egypťan Sinuhet
·        Harry Potter
·        Malý princ
·        Osudy dobrého vojáka
·        Pán Prsten§
·        Rychlé šípy
·        Saturnin
·        Stmívání
provázkové srdíčko

Pomyslnou soutěž nakonec vyhrály knihy v tomto pořadí

6. Egypťan Sinuhet (19 674 hlasů)
5. Harry Potter (22 665 hlasů)
4. Stmívání (24 217 hlasů)
3. Malý princ (24 232 hlasů)
2. Babička (29 935 hlasů)
1. Saturnin (38 430 hlasů)
 
Vítězství bylo jistě překvapivé. Saturnin autora Zdenka Jirotky je kouzelná prvorepubliková komedie, ale kdo by to byl tipoval na vítězství? Pokud jste nečetli knihu, určitě dílo znáte prostřednictvím úžasného filmu s Oldřichem Víznerem a Ondřejem Havelkou v hlavních rolích. Významné herecké počiny odvedli také Oldřich Lipský, Milan Lasica a Lucie Zedníčková a další.
Kniha je veselí samo, ale přitom kniha vznikla ve velkém bolu. Všude zuřila druhá světová válka a všude bylo všelijak, jenom k veselí a humoru nezbýval prostor. Vždyť po setmění se ani nesmělo vycházet ven, bylo stanné právo. A tak po setmění Zdeněk Jirotka vytvářel svůj vlastní svět, svět pohody a humoru, takový svět, který si tolik přál a který se jevil v danou dobu jako nedostižný. Podobně je na tom i nominovaná kniha, rovněž komedie Co život dal a vzal, byla napsána v dobách, kdy autorka bojovala s těžkou nemocí. Může nám to být inspirací k tomu, že i v dobách přetěžkých můžeme problémům čelit s humorem.

A jaká je kniha Vašeho srdce? Určitě by nebylo od věci zopakovat celý projekt. Je velmi pravděpodobné, že takový Harry Potter nebo Stmívání by se ocitli v propasti času jako smutný důkaz toho, že i brak může získat až seriózní věhlas.

You Might Also Like