Plastový versus keramický květináč

Keramický květináč

Jde o léty prověřenou klasiku, která květinám vyhovuje. Vyplatí se ale vědět, jak keramický květináč funguje.
·         Keramika je porézní materiál, což znamená, že propouští vodu i vzduch. To má svá pro i proti. Když do něho zasadíte květinu, určitě ji nezapomenete zalít, aby se co nejlépe uchytila. Možná vás ale už nenapadne, že ji keramika o podstatnou část závlahy obere. Proto předtím, než se pustíte do sázení, květináč na pár hodin namočte.
okrasná sedmikráska v květináči
·         Tím, že do sebe keramické květináče natahují vodu, dochází k rychlejšímu vysušování substrátu. Je tak potřeba květinu častěji zalévat. Má to ale i své výhody. Nemusíte se bát jejího přemokření. Odpařováním zálivky se navíc květináč ochlazuje, což také prospívá kořenům.
·         Snadná nasákavost ale může způsobit jiný problém – pokud keramický květináč necháte na mrazu, snadno praskne. Na druhou stranu ale zase dokáže v rámci možností ochránit kořeny před zimou mnohem lépe než ten plastový.
·         Porézním materiálem může prosáknout voda (vlhkost) na nábytek.
·         Na keramickém květináči se rády usazují minerály, které vytváří nepěkné bílé fleky. I když je pracně odstraníte, brzy se objeví zase. Řešením by mohl být třeba glazovaný povrch, se kterým ale zmizí také propustnost materiálu, pro kterou je ceněn. Pokud je glazura z obou stran, neliší se takový květináč propustností od plastového.

závěsný plastový květináč
Plastový květináč

Hlavní výhodu, pro kterou je tak oblíbený, představuje jeho tvárnost. Můžete si jej koupit v jakékoli barvě i tvaru. Má ale i spoustu dalších výhod. Stejně jako nevýhod.
·         Nepropouští vodu ani vzduch, takže substrát zůstane mnohem déle vlhký. Což ale může být v případě přelití i nevýhodou.
·         Bývá na dně více perforovaný, takže tudy uniká z květináče větší množství živin. Na druhou stranu jej ale oceníte v případě, že v něm pěstujete květinu, které vyhovuje zálivka jen do misky.
·         Je snadno omyvatelný, díky tomu nehrozí přenos choroboplodných zárodků na novou květinu.
·         Pokud stojí plastový květináč na přímém slunci, květina v něm se snáze přehřeje. Jestliže naopak stojí květináč v chladu či průvanu, kořeny snáze prochladnou.
·         Kvalitní plasty nezničí mráz ani sluneční záření.

Plastový versus keramický květináč
Ohodnoťte příspěvek